

Vai ir kāds maģiskais skaitlis?
Visbiežāk 21–22°C temperatūra tiek ieteikta, kā ir ideālā un visveselīgākā iekštelpu temperatūra visa gada garumā. Tomēr tas var atšķirties atkarībā no personas - siltāka vide var būt piemērotāka zīdaiņiem, vecākiem cilvēkiem un slimniekiem. Ir cilvēki, kuriem ir silti jebkuros apstākļos un “normāla” temperatūra šķiet pārāk karsta.
Lai noskaidrotu “ideālo” temperatūru komfortablam mājoklim, vispirms visiem iemītniekiem pajautājiet, cik siltām vajadzētu būt mājām, un tad mēģiniet atrast kompromisu, kas ir pieņemams visiem.
Ja nu ir pārāk karsts?
Vide, kurā dzīvojam, tieši ietekmē mūsu labklājību, un pārāk lielā siltumā mums bieži vien ir grūtāk aizmigt. Bērni ir īpaši jutīgi pret istabas temperatūru, un dažiem pārāk silts (un līdz ar to pārāk sauss) mājoklis izraisīs elpošanas grūtības, kas var novest pie nopietnākām elpošanas orgānu problēmām.
Arī gados vecāki cilvēki parasti izjūt diskomfortu pārāk karstā telpā, un tiek uzskatīts, ka pārkaršana nakts laikā veicina tādu nopietnu problēmu rašanos kā sirdslēkme, insults un astma.
Pārkaršanai ir arī acīmredzama ietekme uz izmaksām. Pat tiem, kas nesatraucas par naudu, nebūtu gudri izmantot vērtīgos resursus liekai apsildei.
Ja nu ir pārāk auksts?
Daudzi no mums pazīst kādu, kurš vienmēr citiem iesaka “satuntulēties” tā vietā, lai izmantotu apkuri, un tā ir taupīga pieeja dzīvei.
Šeit jāapsver arī komforts. Pārāk liels aukstums ar apgrūtināt gulēšanu, kā arī traucēt koncentrēties mācībām vai darbam. To ir vērts paturēt prātā, ja dzīvojat kopā ar studentu vai kādu, kurš strādā no mājām.
Pārāk liels aukstums var izraisīt muskuļu sāpes un nogurumu, jo ķermenis nevar atslābināties, ja pastāvīgi sasprindzinās no aukstuma. Aukstā laikā var arī palielināties apetīte, jo mums ir tendence pārēsties, kad cenšamies uzturēt ķermeņa siltumu. Tas varētu iemesls tam, kāpēc, sākoties pavasarim, tik daudzi no mums mēģina nomest liekos “ziemas kilogramus”.
Kā iegūt ideālo temperatūru?
Kā jau iepriekš minēts, “ideālā” temperatūra būs atkarīga no jūsu mājsaimniecības. Uzstādot augstas kvalitātes reversējama cikla gaisa kondicionētāju, jūs būsiet soli priekšā, taču ir ieteicams arī nodrošināt to, ka mājā nav caurvējš, pārbaudīt izolāciju, pārliecināties, ka jūsu gultas veļai ir daudz plānu slāņu, un iestatīt termostatu uz vēlamās temperatūras diapazona zemākās robežas. Atcerieties, ka jūs nevarat kontrolēt gadalaikus, bet jūs varat kontrolēt komfortu savā mājās.
Vai zinājāt?
Reversējama cikla gaisa kondicionētājs ir pazīstams arī kā “siltumsūknis”. Tas vienkārši izmanto siltumu no āra gaisa pat ziemas naktīs un pārnes to iekštelpās, izmantojot aukstumaģentu gaisa sasildīšanai (vai atdzesēšanai), pirms tiek uzsākta tā cirkulācija telpās. Siltumsūkņi ir efektīvs veids, kā uzturēt mājās siltumu visu ziemu.