
Tīrs gaiss ir svarīgs

Pēdējo mēnešu laikā presē ir parādījušies vairāki satraucoši ziņojumi par gaisa kvalitāti mūsu skolās. Bērnu vecāki ceļ trauksmi, jo uzskata, ka tā vairs nevar turpināties. Taču vai situācija tiešām ir tik nopietna, kā daži to apgalvo? Kā es varu ļaut savam bērnam turpināt apmeklēt skolu, nepakļaujot viņu indīgo gāzu iedarbībai?
Neveselīgs gaiss divās no trim skolām
Šā gada martā Greenpeace publicēja pētījumu, kas tika veikts 222 Beļģijas skolās sadarbībā ar šīs organizācijas partneriem, tostarp ar Ģimeņu līgu. No 2017. gada novembra vidus līdz decembra vidum organizācija veica slāpekļa dioksīda (NO2) koncentrācijas mērījumus, izmantojot pasīvās paraugu ņemšanas ierīces. Šī gāze, ko izdala galvenokārt dīzeļa automobiļi, ir ļoti bīstama veselībai. Pārāk augsta slāpekļa dioksīda koncentrācija palielina astmas, alerģiju un diabēta risku, it īpaši bērniem. Turklāt šī gāze arī negatīvi ietekmē kognitīvo attīstību.
Šie mērījumi parādīja, ka divās no trim skolām ir viduvēja vai slikta gaisa kvalitāte. Šie rezultāti ir balstīti uz robežvērtību 20 μg/m3, kas uzskatāma par pieļaujamu gaisa kvalitāti. Piecās skolās gāzes koncentrācija pat pārsniedz Eiropas robežvērtību 40 μg/m3.
Vainojama ir satiksme
Saskaņā ar Nīderlandes aģentūras BuroBlauw, kas veica pētījumus Greenpeace uzdevumā, sniegto informāciju galvenais vaininieks, kas atbildīgs par gaisa piesārņojumu skolās ir autosatiskme. Piemēram, vispārējā gaisa kvalitāte pilsētas skolās ir sliktāka nekā lauku skolās. Tomēr dažas lauku skolas, kas atrodas šaurās ieliņās ar augstām ēkām („pilsētas kanjonā”), piesārņojums ir lielāks nekā pilsētas skolas, kas neatrodas pilsētas kanjonā.
Skolas nav vienīgā vieta, kur bērni ir pakļauti gaisa piesārņojumam. Pamatojoties uz Flandrijas oficiālajiem datiem par gaisa kvalitāti, Antverpenes rīcības grupa StRaten-Generaal novērtēja situāciju skolās, kā arī bērnudārzos, vasaras nometnēs un sporta bāzēs. Šis pētījums — kurā arī tika izmantota robežvērtība 20 μg/m3 — parāda, ka aptuveni viena trešdaļa no šīm vietām ir pakļauta sliktai gaisa kvalitātei.
Šo divu pētījumu rezultāti ir šokējoši. Slāpekļa dioksīda koncentrācija ir augsta ne tikai lielās pilsētās, bet arī vietās, kur gaisa kvalitātei vajadzētu būt daudz labākai. Flandrijas kanāla Éen programmas Pano ziņojums ļāva Flandrijai gūt pilnu izpratni par šo problēmu.
Demonstrācijas un politiski pasākumi
Briselē un Flandrijā vecāki un bērni jau ir piedalījušies ielu demonstrācijās, pieprasot gaisa kvalitātes uzlabošanu skolās. Dažādās kampaņās, kas notika Lieldienu brīvdienu pēdējā dienā, piedalījās vairāk nekā četrdesmit skolas. Demonstranti bloķēja ielas un pauda savu neapmierinātību, izmantojot respiratorus un plakātus ar saukļiem „Es smoku!” un „Dodiet tīru gaisu!”. Protestējot pret „nebeidzamajiem, smirdīgajiem satiksmes sastrēgumiem” skolu tuvumā, viņi mudināja politiķus uzņemties atbildību.
Flandrijas vides ministre Joke Schauvliege piekrīt, ka ir pēdējais laiks rīkoties. Intervijā laikrakstam De Morgen viņa pauž, ka atteikšanās no dīzeļdzinējiem un zema emisiju līmeņa zonu ieviešana ir labākie īstermiņa risinājumi. Pēc ministres domām liela nozīme ir arī maza un vietēja mēroga iniciatīvām. Tomēr rīcības grupas uzskata, ka ar to vien ir par maz. Tās uzsver, ka ir vajadzīga integrēta pieeja, un uzskata, ka jāpārtrauc būvēt jutīgus objektus, piemēram, skolas, intensīvu satiksmes plūsmu tuvumā.
Izrādot apņēmību ņemt vērā šīs prasības, Antverpene ir pirmā Flandrijas pilsēta, kas pirms licences piešķiršanas jaunām skolām un dienas aprūpes centriem veiks pētījumus, lai noteiktu gaisa kvalitāti.
Gaisa kvalitāte skolās: ko varu darīt es?
Ir pats par sevi saprotams, ka gaiss, ko elpo jūsu bērni, ir atkarīgs no jūsu izvēlētās skolas atrašanās vietas. Diemžēl, skolas izvēli bieži vien ietekmē garās rindas uz vietu pilsētas skolās un nelielais skolu skaits lauku apvidos.
Tad ko man darīt? Pirmkārt, nesaasiniet problēmu vēl vairāk, piemēram, nelaižot savus bērnus skolā. Mērījumi liecina, ka gaiss satur mazāk NO2 laikā, kad skolēniem ir brīvdienas (un kad vecāki atstāj savus automobiļus garāžā).
Taču daļa atbildības gulstas arī uz skolu. Lai labāk pildītu savus pienākumus, skolas var ieguldīt ventilācijas sistēmās un/vai ilgtspējīgos gaisa-gaisa siltumsūkņos, kas paredzēti ne tikai apsildei un dzesēšanai, bet arī iekštelpu gaisa attīrīšanai.