

Mēs nevaram dzīvot bez tīra gaisa. Šā iemesla dēļ āra gaisa kvalitātei jau kādu laiku tie pievērsta īpaša uzmanība. Un tas ir pareizi. Taču iekštelpu gaisa kvalitātei mūsu mājās ir tikpat liela nozīme! Un gaiss jūsu mājoklī var nebūt tik tīrs un veselīgs, kā jūs domājat. Kā to noskaidrot? Ko jūs varat darīt lietas labā?
Vai jūs pavadāt daudz laika iekštelpās?
Mēs visi to darām. It īpaši, salīdzinot ar dažas desmitgades senu pagātni, kad mēs uzturējāmies ārā, strādājot tīrumā, un bērni lielāko daļu laika pavadīja, spēlējoties pagalmā. Vai salīdzinot ar valstīm, kurās ir siltāks klimats, kas ļauj cilvēkiem vairāk laika pavadīt ārā. Vidēji 80 % sava laika mēs pavadām telpās — birojā, lielveikalā, trenažieru zālē, mājās u. c.
Parunāsim par iekštelpu klimatu
Iekštelpu klimats nosaka to, kā mēs jūtamies savās mājās. Tas lielā mērā ir atkarīgs arī no gaisa kvalitātes. Visās telpās, kurās nav dabīgās ventilācijas, gaiss var būt piesārņots. Un bieži vien gaisa piesārņojums iekštelpās ir 10 reizes lielāks nekā ārā. Lai izmērītu iekštelpu gaisa kvalitāti precīzi, jāvēršas pie speciālistiem. Taču jūs to varat diezgan labi novērtēt arī pats.
Kas ietekmē iekštelpu gaisa kvalitāti?
Iekštelpu gaisa kvalitāti ietekmē vairāki faktori. Svarīgākie no tiem ir ventilācija, mitrums un temperatūra. To ietekmē arī ikdienas aktivitātes, tostarp ēdiena gatavošana, mazgāšanās vannā vai dušā, veļas mazgāšana un, jā, pat elpošana. Tā ir atkarīga arī no materiāliem, no kuriem ir būvēta jūsu māja, no izmantotā apkures veida, no mājdzīvnieku un istabas augu skaita, no tīrīšanas līdzekļiem, ko lietojat, u. c. Svarīgs faktors ir arī smēķētāju klātbūtne. Tabakas dūmi ir ļoti kaitīgi, jo tie satur ne mazāk kā 4000 dažādu veidu smalku gāzveida daļiņu.
Slikta iekštelpu gaisa kvalitāte ir kaitīga veselībai
Slikta iekštelpu gaisa kvalitāte var radīt negatīvas sekas veselībai. Simptomi sākumā bieži vieni ir neskaidri un pasliktina ikdienas labsajūtu: jūs izjūtat diskomfortu, palielinātu stresu, grūtības koncentrēties, enerģijas trūkumu...
Tomēr slikta gaisa kvalitāte var radīt arī izteiktākas problēmas:
- galvassāpes
- reiboņi
- nelabums
- ilgstoši gripai līdzīgi simptomi
- smakšana
- deguna, kakla un acu iekaisums
- sirdsklauves
- apgrūtināta elpošana
- astmas saasināšanās
Tā pat var novest pie hroniskiem simptomiem un hroniskām slimībām. Noteiktām cilvēku grupām, piemēram, maziem bērniem, vecākiem cilvēkiem, cilvēkiem ar jutīgiem elpceļiem un cilvēkiem ar hroniskām sirds kaitēm, iekštelpu gaisa piesārņojums rada lielāku diskomfortu nekā citiem.
Kaitīgs ir arī pārāk mitrs gaiss, kas rada kondensāciju, nepatīkamas smakas un pelējumu. Vajadzība pēc ventilācijas ne vienmēr ir pamanāma vai acīmredzama. Pat ja telpās nav mitruma vai pelējuma, tajās var būt vairāk kaitīgu vielu, CO2 un baktēriju, nekā šķiet.
Ventilācijai ir izšķirīga loma
Iepriekš minēto iemeslu dēļ ir svarīgi nodrošināt mājoklī labu ventilāciju. Vecākās mājās bieži vien ir dažādas šķirbas, kas rada „dabīgo ventilāciju”. Jaunajās mājās ir tik laba izolācija, ka piesārņotais gaiss praktiski nespēj izplūst no tām dabīgā ceļā. Logu atvēršana katru dienu uz 10 minūtēm no rīta un vakarā jau ir labs sākums. Taču šādi sasmakušais gaiss netiek izvadīts pilnībā, tādējādi mitrums un gaisa kvalitāte uzlabojas tikai daļēji. Šā iemesla dēļ šī metode nav efektīva cīņai ar pelējumu šaurās nišās.
Pastāvīga ventilācija
Vēlams, lai ventilācija būtu pastāvīga. Bez regulāras ventilācijas piesārņotais gaiss nespēj izplūst no telpām, it īpaši tad, ja ārā ir augsts gaisa piesārņojums. Ventilācijas sistēma nav lieka greznība.
Daikin piedāvā dažādus siltumsūkņu risinājumus, kas papildus efektīvai telpu apsildei un dzesēšanai mitrina, sausina un attīra gaisu.